Сьогодні, 05.02.2019 відбулося засідання Нацкомфінпослуг на тему: Про погодження із зауваженнями проекту постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до Порядку та правила здійснення обов’язкового авіаційного страхування цивільної авіації».
У засіданні від імені СК «ЕКСПО СТРАХУВАННЯ» брав участь Директор Анатолій Іванців.
Трохи раніше, нашою компанією, як членом Асоціації «Страховий бізнес», були підготовлені і направлені в Нацкомфінпослуг від імені Асоціації зауваження до даного нормативного документу, який планував значне зниження лімітів відповідальності аеропортів України.
Редакція в проекті Постанови КМУ щодо вільного вибору валюти договору страхування суперечить умовам Міжнародного повітряного права, і Законодавчої бази ЄС з питань авіаційного страхування, а саме Регламенту (ЄС) № 785/2004, що встановлює мінімальні страхові суми відносно відповідальності перед пасажирами, за багаж і вантаж, відповідальності експлуатанта ПС (ПС-повітряне судно) перед третіми особами у валюті СПЗ (спеціальні права запозичення). Також, поновлення створюють певну проблему для страховиків, адже значні страхові суми перестраховуються на міжнародних ринках в доларах США.
Нагадаємо, що згідно з Регламентом (ЄС) № 785/2004 авіаційний перевізник несе відповідальність перед кожним пасажиром за його життя і здоров'я не менше 250 000 СПЗ за кожного пасажира, і за шкоду, заподіяну внаслідок затримки під час перевезення пасажирів 4694 СПЗ за кожного пасажира
З огляду на вище наведені суми, у разі виникнення події з вини експлуатанта аеропорту, або сертифікованого суб'єкта наземного обслуговування, страхова сума в 5'000'000 грн., зазначена в проекті Постанови КМУ, жодним чином не зможе покрити регресний позов авіаційного перевізника.
Керуючись досвідом страхових компаній по врегулюванню претензій з обов'язкового авіаційного страхування експлуатантів аеропортів і суб'єктів наземного обслуговування, можемо відзначити, що навіть незначне пошкодження ПС під час наземного обслуговування може призвести до значних збитків. У 2017 році один із суб'єктів наземного обслуговування в ході наземного обслуговування Airbus А-319, що належить одній з європейських авіакомпанія, завдав незначні пошкодження даному ПС, в результаті чого відбулося скасування рейсу і відведення цієї ВС на ремонт. Це призвело до того, що пасажири рейсу повинні бути розселені в готелі, і відправлені іншим рейсом, тобто наймався інший літак. Після цього авіакомпанія подала претензію цьому суб'єкту наземного обслуговування на суму близько 500'000 Євро за шкоду в результаті інциденту, в яку увійшли відшкодування на оренду другого ПС для вильоту пасажирів, розміщення пасажирів в готелі, витрати на їжу, напої та ін.
Також, слід зауважити, що зовсім недавно наша Страхова компанія здійснила в поточному році страхову виплату відповідно до норм існуючої Постанови КМУ №676 однієї з українських авіакомпаній в розмірі 1 000 000 дол. США або близько 28 млн грн. Цим прикладом хочемо зауважити, що будь-які події, які можуть статися в авіаційному сегменті економіки України досить значні і фінансово затратними. Настання таких подій може значно ускладнити або зовсім виключити фінансову поточну діяльність будь-якого суб'єкта авіаційної галузі, в тому числі державної або комунальної власності, або можливо привести до банкрутства в разі неналежного розміру страхового захисту.
Запропонована редакція постанови №676, а саме редакція пункту №74 є економічно необґрунтованою, оскільки оновлені розміри мінімальних страхових сум є занадто низькими для покриття мінімально можливої відповідальності експлуатанта аеропорту (аеродрому, вертодрому) і сертифікованих суб'єктів наземного обслуговування перед третіми особами. Як результат, збитки державного або комунального підприємства, або їх субпідрядниками, суб'єктами наземного обслуговування, будуть відшкодовуватися з державних або місцевих бюджетів України, що є економічно недоцільним з точки зору захисту державних інтересів.
Спираючись на вищенаведені факти і аналогічні аргументи, Нацкомфінуслуг не підтримала прийняття такого проекту Постанови КМУ при зниженні лімітів відповідальності аеропортів України, залишивши в силі мінімальні страхові суми (ліміт відповідальності) для експлуатанта аеропорту (аеродрому, постійного злітно-посадкового майданчика) відповідно до чинної редакції Постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до порядку і правил здійснення обов'язкового авіаційного страхування цивільної авіації» від 6 вересня 20 17 № 676.