- Санкції
- – міри примусового впливу, які застосовуються до учасників страхових відносин - порушників страхового законодавства, договору. Об'єктами можуть бути як страховик, так і страхувальник. С. можуть мати вигляд заборони на проведення страхових операцій в цілому та по визначених окремих видах, призупинення діяльності страхової компанії, обмежень на інвестицію вільних ресурсів.
- Система страхового забезпечення
- – одна з головних умов майнового страхування, яка визначає метод відшкодування збитків. С.с.3. обумовлює співвідношення між страховою сумою застрахованого майна і фактичними збитками, тобто ступінь відшкодування збитку. Має також назву системи страхової відповідальності. В основному застосовується:
відповідальність пропорційна, коли страхове відшкодування сплачується в тій частині збитку, яку страховасума складає від вартості майна;
відповідальність за першим ризиком, за якою всі збитки, які не перевищують страхову суму, повністю відшкодовуються;
відповідальність гранична, яка передбачає обмеження відшкодування збитку визначеною min і max величиною.
Відповідальність за першим ризиком забезпечує більш повне відшкодування незначних (перших) збитків порівняно з пропорційною. При повній загибелі майна між ними немає різниці, гранична відповідальність використовується при страхуванні значних ризиків. Зустрічаються комбінації із елементів трьох видів С.с.з. Значною мірою вони пов'язані Із застосуванням різних франшиз. Використання тієї чи іншої системи обумовлено економічною діяльністю, характером майна, Історичними традиціями, а також конкуренцією між страховими організаціями за залучення страхувальників.
- СІФ
- – ( від анг. Cost, insurance,freight) - умови угод запродажу в практиці міжнародної морської торгівлі. У відповідності до цих умов продавець товару повинен доставити вантаж у порт відправлення, завантажити його на борт корабля, зафрахтовати тонаж та сплатити фрахт, застрахувати вантаж від морських ризиків на весь час перевезення до передачі його перевізником покупцю.
- Собівартість страхових операцій
- – це сукупність всіх витрат страховика для забезпечення страхового захисту, включаючи відрахування у страхові резерви, які необхідні для забезпечення фінансової усталеності страховика перед страхувальниками.
- Соціальне страхування
- – гарантована державою система заходів матеріального забезпечення трудящих та членів їх сімей похилого віку при хворобах, втраті працездатності, для підтримки материнства і дитинства, а також охорони здоров'я членів суспільства.
- Співстрахування
- – страхування при якому два і більше страховиків беруть участь визначеними частками у страхуванні одного і того ж ризику, видаючи спільний або роздільний поліси, кожний на страхову суму у своїй частці.
- Ставка страхового платежу
- – розмір платежу по договору страхування, що встановлюється на один об'єкт, договір, одиницю страхової суми, одиницю вартості майна або за іншими ознаками.
- Статистика страхова
- – систематизоване вивчення і узагальнення найбільш масових і типових страхових операцій на основі методів обробки підсумкових натуральних і вартісних показників, які характеризують страхову справу.
- Страхова сума
- – грошова сума, в межах якої страховик відповідно до умов страхування зобов'язаний провести виплату при настанні страхового випадку, а також сума, що виплачується за особистим страхуванням.
- Страхова оцінка
- – дійсна фактична вартість об'єкту для цілей страхування.
- Страховий випадок
- – подія, передбачувана договором страхування або законодавством, яка відбулась і з настанням якої виникає обов'язок страховика здійснити виплату страхової суми (страхового відшкодування) страхувальнику, застрахованій особі або іншій третій особі. За більшістю видів майнового страхування С.в. – будь-яке ушкодження, знецінення або втрата матеріальних цінностей внаслідок передбачених умовами договору страхових обставин (стихійні лиха, аварії, пожежі крадіжки і т.ін.). В страхуванні життя С.в. вважається смерть або дожиття до обумовленого віку, в особистому страхуванні - нещасний випадок, наслідком якого є травма, постійна втрата працездатності застрахованого і т.п. При страхуванні відповідальності С.в. є вчинення страхувальником збитків, які він повинен відшкодувати у відповідності із законодавством.
- Страховик (страхова організація)
- – є юридична особа, яка створена згідно з чинним законодавством, а також одержала у встановленому порядку ліцензію на здійснення страхової діяльності. Предметом безпосередньої діяльності страховика може бути лише страхування, перестрахування і фінансова діяльність, пов"язана з формуванням, розміщенням та управлінням страховими резервами та інша фінансова діяльність, передбачена законодавством України.
- Страховий інтерес
- – усвідомлена потреба в захисті майна, доходів, життя, здоров'я, працездатності і т. і. за допомогою страхування. Визначає міру матеріальної зацікавленості страхувальника у страхуванні.
- Страховий платіж (страховий внесок, страхова премія)
- – плата за страхування, яку страхувальник забов'язаний внести страховику згідно з договором страхування
- Страховий пул
- – об'єднання страхових компаній для спільного страхування певних ризиків. Утворюється переважно при прийомі на страхування великих та небезпечних ризиків для проведення вузькогалузевих операцій страхування, коли кількість ризиків незначна, але вони потребують великого страхового відшкодування.
- Страхові резерви
- – це резерви, що утворюються страховиками з метою забезпечення майбутніх виплат страхових сум і страхового відшкодування залежно від видів страхування (перестраховування). С.р. поділяються на технічні резерви і резерви із страхування життя.
- Страхувальник
- – юридична особа та дієздатний громадянин, який уклав із страховиком договір страхування або є страхувальником відповідно до законодавчих актів України. С. може укладати із страховиками договори про страхування третіх осіб (застрахованих осіб), а також має право при укладанні договорів страхування призначати громадян або юридичних осіб для отримання страхових сум (страхового відшкодування), чи замінювати їх до настання страхового випадку.
- Страхування
- – це вид цивільно-правових відносин щодо захисту майнових інтересів громадян та юридичних осіб у разі настання певних подій (страхових випадків), визначених договором страхування або чинним законодавством за рахунок грошових фондів, що формуються шляхом сплати ними страхових платежів (страхових внесків, страхових премій).
- Страхування життя
- – це вид особистого страхування, який передбачає обов'язок страховика здійснити страхову виплату страхувальнику, застрахованій особі, вигодонабувачу або іншім третім особам, які мають право на отримання страхової виплати за чинним законодавством, при настанні подій, що визначені умовами договору страхування. Закінчення часу дії договору, при несплаті наступного простроченого платежу, а також загибелі майна, прийнятого на страхування, або смерті застрахованої особи.
- Ступінь ризику
- – ймовірність настання страхового випадку, а також розмір можливої шкоди від нього, показує обсяг можливої відповідальності страховика за укладеними договорами.
- Суброгація
- – документ, що оформлює передачу страхувальником страховику, що сплатив страхове відшкодування, прав на стягнення відшкодування з третіх (винних) осіб або інше розпорядження вантажем (його частиною) в межах сплаченої суми.
- Строк дії договору страхування
- – час передбачений умовами страхування, протягом якого діє страхова відповідальність страховика, тобто його обов'язок сплатити страхувальнику у разі настання страхового випадку страхове відшкодування або страхову суму. Початок і закінчення договору визначається правилами страхування і вказується в кожному окремому випадку в страховому свідоцтві, яке видається страхувальнику після укладання договору страхування. Як правило, строк дії починається після сплати першого внеску. С. д. д. с. припиняється після закінчення часу дії договору, при несплаті наступного просроченого платежу, а також загибелі майна, прийнятого на страхування, або смерті застрахованої особи.