- Валовий доход страховика
- – доход, який визначається як сума доходу від страхової діяльності, прибутку від проведення страхування життя, прибутку від позареалізаційних операцій та іншої реалізації, зменшених на виплати страхових сум та страхового відшкодування, відрахування у централізовані страхові резервні фонди та в технічні резерви, інші ніж резерв незароблених премій.
- Валюта страхування
- – валюта, в якій сплачуються страхові премії та виплачується страхове відшкодування. Страхувальники згідно з укладеними договорами страхування мають право вносити платежі тільки валютою України в грошовій формі, а страхувальник-нерезидент - тільки у вільно конвертованій валюті або валютою України у випадках, передбачених чинним законодавством.
- Валютне застереження
- – умова, що включена у міжнародні зовнішньоторговельні контракти і яка передбачає розрахунок виплат у прив'язці до твердої валюти страхування експортера і кредитора від ризику знецінення валюти платежу в умовах нестабільності валют різних країн.
- Взаємне страхування
- – одна з організаційних форм страхового захисту, при якій кожний страхувальник одночасно є членом страхового товариства.
- Відбір ризиків
- – міри страховика з цілеспрямованого формування збалансованого і прибуткового страхового портфелю за допомогою залучення на страхування об'єктів першого роду і відвертання від прийому на страхування інших об'єктів. Завдяки В.р. досягається сприятливе співвідношення між максимальними зобов'язаннями по одному страховому випадку і розміром страхового фонду. При В.р. враховується як розмір страхових сум, так і кількість об'єктів страхування на обмеженій території.
- Відмова у виплаті страхового відшкодування
- – право страховика не сплачувати відповідні грошові кошти страхувальнику, застрахованому або посмертному отримувачу, якщо страхувальник не виконав необхідних вимог, пов'язаних із страховим випадком, що стався.
- Відповідальність гранична
- – передбачене умовами окремих видів страхування і, як правило, закладене у тарифах обмеження виплат страхового відшкодування і страхових сум з метою забезпечення необхідної фінансової сталості страхових операцій.
- Відповідальність страхова
- – передбачена умовами страхування окрема подія або сукупність подій, при настанні яких виплачується страхове відшкодування або страхова сума. В. с. може встановлюватись законодавством та правилами страхування або визначатися за погодженням страхувальника та страховика при укладанні договору добровільного страхування.
- Відшкодування страхове
- – грошова сума, яка виплачується страховиком за умовами майнового страхування та страхування відповідальності при настанні страхового випадку. В.с. не може перевищувати розміру прямого збитку, якого зазнав страхувальник.
- Вигодонабувач
- – особа, призначена страхувальником на випадок своєї смерті в якості отримувача страхової суми по особистому страхуванню.
- Вид страхування
- – страхування однорідних об'єктів від характерної для них небезпеки. Виражає конкретні інтереси страхувальників, пов'язані із страховим захистом цих об'єктів. Кожний В.с. звичайно вимагає побудови відповідної системи тарифних ставок, в яких закладається математична ймовірність збитків.
- Виплата страхового відшкодування
- – найважливіший обов'язок страхових компаній, що завершує етап економічних відносин між страховиком та страхувальником. Порядок і строки В.с. в. визначені законодавством, правилами та іншими нормативними документами, залежать від категорій, форм страхування, виду застрахованого майна, причини його загибелі (пошкодження).
- Витрати на одержання страхового відшкодування
- – витрати на відшкодування збитку чи витрати на урегулювання претензій, таких як судові витрати, збори і витрати на незалежних оцінювачів, адвокатів, свідків та інші витрати на покриття особливих претензій.
- Витрати страховика
- – витрати страхової організації, що пов'язані із організацією, проведенням страхування, а також виплатою страхових сум та страхових відшкодувань.
- Вигідний портфель ризиків
- – сукупність ризиків, що повертаються перестраховиком з різних причин (наприклад, при достроковому розриві договору).